Nectaria

Światło niebieskie/światło widzialne o dużej energii (HEV). Szkodliwe promieniowanie monitorów komputerowych

krem anti pollution

Światło słoneczne, które dostrzega człowiek, składa się z trzech różnych składników. Pierwszy to niewidoczne dla ludzkiego oka światło UV. Dzieli się ono na trzy segmenty promieniowania: UV-A, UV-B i UV-C. Kolejną część stanowi światło podczerwone (IR), które emituje promieniowanie cieplne. Ono również jest niewidzialne i stanowi około 45% całego promieniowania słonecznego. Trzeci składnik to światło widzialne, czyli ta część, którą ludzkie oko potrafi wizualnie odebrać i przetworzyć na obraz. Jej udział w promieniowaniu słonecznym wynosi 50%. Ponieważ jest to promieniowanie o szczególnie wysokiej energii, nosi ono nazwę wysokoenergetycznego światła widzialnego (High Energy Visible Light – HEV light).

W przypadku promieniowania słonecznego światło HEV występuje całkiem naturalnie. Jednak obecnie jest ono również wytwarzane sztucznie i wykorzystywane w ekranach m.in. smartfonów, tabletów, notebooków, komputerów stacjonarnych i telewizorów. Spośród wszystkich części promieniowania słonecznego, które potrafi zobaczyć ludzkie oko, światło niebieskie ma największą siłę. Im większa moc fali świetlnej, tym głębiej może ona wniknąć w tkankę, zanim zostanie przez nią zaabsorbowana lub zablokowana. To prowadzi do wniosku, że im silniejsze jest promieniowanie UV, tym głębiej i mocniej parzy ono tkanki organizmu wystawionego na ekspozycję.

Szkodliwe działanie wysokoenergetycznego światła widzialnego

Ponieważ najnowocześniejsze płaskie ekrany, jak również nowe smartfony i tablety rozprzestrzeniły się na szeroką skalę w ciągu ostatnich dziesięciu lat, nie ma obecnie długoterminowych badań na temat dokładnych zagrożeń i skutków ubocznych HEV. Jednak już teraz wiadomo, że światło to nie jest całkowicie bezpieczne.

Badania przeprowadzone w najlepszych jednostkach badawczych takich jak Uniwersytet Harvarda czy Paris Vision Institute wykazały, że nocna ekspozycja na światło HEV zakłóca prawidłową produkcję melatoniny w organizmie. Ta naturalnie występująca w organizmie substancja chemiczna wyzwalana jest po zachodzie słońca, aby wywołać zmęczenie i ułatwić zapadanie w głęboki sen, czyli fazę REM. Istnieje silne przekonanie wśród czołowych grup naukowców, że współczesne społeczeństwo nie otrzymuje wystarczającej ilości regenerującego snu z powodu upośledzenia cyklu melatoninowego spowodowanego używaniem komputera. Prowadzi to do zmęczenia, kłopotów z koncentracją i wielu innych powikłań.

Coraz większa ekspozycja na światło niebieskie jest odczuwalna również dla skóry. Szybciej zaczynają na niej występować zmarszczki i skazy, jak również suche i zaczerwienione plamy, które często wolno się goją. Niebieskie światło HEV upośledza też naturalną barierę ochronną skóry. Zamiast powodować pieczenie lub zaczerwienienie sięga głębiej w tkanki organizmu, uszkadzając kolagen, elastynę i zasoby kwasu hialuronowego w skórze.

Skutki uboczne światła HEV – stres oksydacyjny

Szkodliwy wpływ, jaki światło HEV ma na skórę, polega głównie na tym, że promieniowanie to generuje wolne rodniki. Powodują one, że komórki skóry produkują enzymy, które rozkładają kolagen i elastynę, nadające skórze pulchny, młodzieńczy wygląd. Kiedy wolne rodniki namnażają się, poziom antyoksydantów przestaje być wystarczająco wysoki, aby przeciwdziałać szkodliwemu działaniu tych pierwszych. Proces ten określa się jako stres oksydacyjny. Jednym z jego efektów jest przedwczesne starzenie się skóry, które stanowi powód do niepokoju zarówno ze względu na urodę, jak i na zdrowie. Naturalne procesy organizmu powinny bowiem zachodzić w odpowiednim do tego czasie.

Oprócz tworzenia zmarszczek światło HEV może prowadzić do występowania przebarwień skórnych. Wywołuje bowiem hiperpigmentację, czyli zaburzenie procesu odpowiedzialnego za utrzymanie właściwego koloru skóry, włosów i oczu. Występują wówczas przebarwienia na skórze, których ciężko jest się pozbyć, nie rezygnując z korzystania z urządzeń elektronicznych.

Od niedawna zwraca się również uwagę na szkodliwość kolejnego z trzech składników światła, jakim jest promieniowanie podczerwone (IR). Filtry przeciwsłoneczne nie filtrują ani nie odbijają go, a zatem nie chronią Twojej skóry przed stresem oksydacyjnym. Zarówno UV, jak i IR powodują niszczenie kolagenu, choć w różny sposób. W przeciwieństwie do promieniowania UV fale IR głównie absorbują mitochondria. To właśnie tam zostaje zakłócona produkcja energii, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania Twoich komórek i tkanek.

NECTARIA krem na dzień anti-pollution care – sposób na skutki uboczne światła HEV i IR

Aby poradzić sobie z tymi problemami, warto sięgnąć po odpowiednie kosmetyki, takie które zawierają sprawdzone składniki jak np. InfraGuard. InfraGuard to połączenie organicznych pędów słonecznika i silnych antyoksydantów z drzewa tara, aby skutecznie chronić skórę przed szkodliwym działaniem podczerwieni (IR).

Słonecznik (Helianthus annuus) to wieloletnia roślina kwitnąca pochodząca z Ameryki Północnej. Uprawiana jest w regionach jako roślina spożywcza i ozdobna. Słonecznik jest symbolem energii i doskonałości ze względu na swoją symetrię i długowieczność. Kiełki tej szybko rosnącej rośliny charakteryzują się najwyższą koncentracją fitoskładników, czyli związków, które są znane ze swoich właściwości prozdrowotnych.

Tara (Caesalpinia spinosa) to małe drzewo strączkowe, które pochodzi z peruwiańskich Andów i toleruje suchy klimat i ubogie gleby. Owoce Tary nazywane są strąkami i są używane w tradycyjnej medycynie do leczenia infekcji i poprawy gojenia. Są bardzo bogate w hydrolizowalne garbniki, których głównym składnikiem jest kwas galusowy. Taniny pozyskiwane z tary są wysoce skutecznymi i stabilnymi antyoksydantami.

Regenerujący wpływ kremu dzień anti-pollution care na skórę

NECTARIA krem na dzień anti-pollution to produkt o innowacyjnej recepturze, który chroni skórę przed działaniem promieniowania HEV oraz IR poprzez blokowanie powstawania wolnych rodników, a także reaktywnych form tlenu wewnątrz mitochondriów i związanej z tym syntezy MMP-1 w komórkach oraz poprzez wspieranie funkcji mitochondrialnych.

Innowacyjny produkt ochronny do stosowania na skórze, jakim jest kremu dzień anti-pollution care, stworzono w oparciu o badania naukowe i aktualną wiedzę. Dzięki zawartości specjalnie dostosowanych substancji bioaktywnych krem zapewnia naprawdę skuteczną ochronę przed stresem oksydacyjnym wywołanym zarówno przez światło HEV, jak i promieniowanie podczerwone, zapobiegając efektom starzenia się skóry i innym skutkom ubocznym. Warto mieć świadomość wpływu światła niebieskiego emitowanego przez ekrany i zapobiegać mu poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków.